Kalvarijos sav. Sangrūdos gimnazijoje lankėsi Lietuvos blaivybės draugijos „Baltų ainiai“ Klaipėdos padalinio pirmininkas, alkoholio kontrolės koalicijos narys Artūras Šiukšta. Lektorius ekspresyviai, įdomiai ir betarpiškai bendraudamas bei diskutuodamas su 5, 8 ir IG-IIG klasių mokiniais pateikė informaciją, kokios medžiagos sukelia priklausomybę, koks priklausomybės poveikis gyvenimo kokybei. Jis kvietė mokinius kritiškai mąstyti bei sąmoningai rinktis alternatyvias gyvenimo kokybę gerinančias veiklas.

A. Šiukštos nuomone, alkoholio priklausomybė jau yra pasekmė, todėl labai svarbu ugdant vaikus išmokinti juos rinktis alternatyvias laisvalaikio veiklas: įvairias sporto rūšis, buvimą gamtoje, draugišką bendravimas, keliones, kūrybą ir kt. Svarbiausia, kad jaunimas pajaustų ir suprastų, kad šios veiklos suteikia didesnį malonumą nei alkoholio, narkotinių medžiagų ar nikotino vartojimas. Lektorius pateikė daug šokiruojančių faktų apie alkoholio industriją, kuri suinteresuota nuo vaikystės pratinti vaikus prie minties, kad nėra nieko bloga vartoti alkoholį: vaikai nuo mažens pratinami prie vaikiško šampano gėrimo ritualo, pasakų iliustracijų personažai verda naminę degtinę, animacinių filmukų herojai vartoja priklausomybę sukeliančias medžiagas. Reklamose garsūs aktoriai filmuojasi su cigarete rankoje ar alkoholio taure... Taip kuriamas elgesio modelis, kurį paaugliai lengvai gali pritaikyti sau. Verslo industrija iš to uždirba milijardus.

A. Šiukšta pabrėžė, kad anksčiau elgesio modelius kūrė tokie šviesūs žmonės kaip Vydūnas, V. Kudirka, M. K. Čiurlionis, Maironis, S. Daukantas. Dabar vaikai kuria savo elgesio modelius pagal internete įvairių korporacijų, suinteresuotų valdyti, programuoti, paveikti žmones ir iš to uždirbti, siūlomus modelius. „Šioje sudėtingoje situacijoje gali padėti tik mūsų pačių sąmoningumas, neleidžiantis tapti šios klastingos industrijos aukomis“ – baigė paskaitą A. Šiukšta.